пʼятниця, 7 лютого 2020 р.

Літературне читання


 Тема. Життя і творчість Павла Тичини. Павло Тичина «Де не глянь — колоски...» (Уривок із вірша «Де тополя росте»), «Хор лісових дзвіночків», «Сонце і дим».
Мета.
           - формування предметних компетентностей: ознайомити школярів із життєвим та творчим шляхом Павла Тичини, удосконалювати навички правильного і виразного читання, розвивати образне мислення, зв'язне мовлення.
         - формування ключових компетентностей :
         уміння вчитися: формувати вміння висловлювати рефлексивні та оцінні судження, моделювати і прогнозувати в межах певного завдання;
         комунікативної: навчати співпрацювати в парі, групі, колективі;
         громадянської: формувати здатність екологічно мислити; виховувати дбайливе ставлення до природи.
Тип уроку: комбінований.


Хід уроку
І. Організація класу. Створення емоційного фону.
                          Любі діти, у наш клас
                          Завітали люди щирі.
                          Привітайте в добрий час
                          Гостей посмішкою й миром.
-         Ах, скільки радості,
-         Коли  ти любиш землю,
-         Коли гармонії шукаєш у житті.
Павло Тичина
ІІ. Рефлексія навчальної діяльності
-         Скажіть, чого ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? 
-         Як ми повинні працювати, щоб наші очікування здійснились?
-         Вправа «Усмішка»
Учні беруться за руки в парах. Перший учень повертається до свого сусіда й усміхається йому.
З гарним і веселим настроєм розпочинаємо наш урок.
ІІІ. Артикуляційна гімнастика
 «Гойдалки».
Посміхнутися; відкрити рот; кінчик язика за верхні зуби; кінчик язика за нижні зуби.
 «Годинник».
Посміхнутися; відкрити рот; кінчик язика (як годинникову стрілку) переводити з одного куточка рота в інший.
ІV. Розвиток фонематичного сприймання і оперативної пам’яті.
1. Гра «Впіймай на гачок»
Учитель називає однакові слова, а серед них таке, що відрізняється лише одним звуком. Діти повинні назвати це слово.

Ріс – ріс - ріс – ліс

Миска – миска – миска, лиска.

Гора – гора – нора – гора.
2. Гра «Я тобі – ти мені». Я називаю вам склад, а ви перебудуйте його так, щоб приголосний став з твердого м’яким чи навпаки.
Наприклад: ло – льо,  

то – тьо,  та – тя,  ті – ти

4)    Гра «Додай слово».
– послухайте ланцюжок слів. Повторіть їх, додавши якесь своє слово, що продовжило б ряд.
Дмитрик, Сашко, Федько…
Оленка, Катруся, Оксанка…
Мама, матінка, мати… мамуся, матуся
Синій, червоний, білий…
5)    Розчитування
Читання слів, поданих аналітико-синтетичним способом.            
                                      
                                       бець
Хліб                               ороб
                                        бчик            
                                        бний
                                                 бина
                                        бниця
V. Перевірка дом. завд.
- Що трапилось, коли минуло тепле літо?
- Що побачив горобчик?
- Який клопіт був у горобця весною?
- Яка головна думка твору?
VІ. Мотивація навчальної діяльності
-         Діти, як ви ставитеся до природи? Які асоціації викликає у вас слово «природа»?
-         Вправа «Створення асоціативного куща»
Учні на дошці пишуть свої поняття.
Щоб успіхи чудові мати, треба гарно всім читати.
-         Діти, а тепер відгадайте загадку.
Із зернятка у ріллі
виріс з чорної землі.
Росами вмивався,
сили набирався. (Колосок)
VІІ. Оголошення теми і мети уроку.
VІІІ. Опрацювання нового матеріалу
1. Відео про П. Тичину
2. Опрацювання вірша Павла Тичини «Де не глянь — колоски»
1) Виразне читання вірша вчителем.
— Який настрій викликав у вас вірш?
— Які картини ви уявляли, слухаючи його?
3) Робота в парах. Підготовка до виразного читання вірша.
Учні в парі читають вірш. Визначають, з якою інтонацією, силою голосу слід читати вірш. Виділяють слова, які необхідно виділити інтонацією при читанні.
4) Виразне читання вірша учнями.
5) Аналіз змісту вірша.
- З якою інтонацією слід читати перше речення?
- Які почуття в ньому передає поет?
- Чому поет говорить про колоски, що вони всі в злоті-сріблі?
- З чим П. Тичина порівнює ліски?
6) Гра «Добери риму».
Землі — ... (сріблі).
Блись-блись — ... (простяглись).
Фізкультхвилинка
7. Повідомлення
- Видатний поет Павло Григорович Тичина тонко відчував і любив природу. Він міг почути, як шепоче вітерець, співають ніжну пісеньку лісові дзвіночки.
 - Сьогодні на уроці ми познайомимось із віршем П. Тичини «Хор лісових дзвіночків».
- Відгадайте загадку.
Хто з вас, діти, нас не знає?
Ми у лісі проживаєм, дзвоном сонце зустрічаєм,
Маєм гарні сині очки, називаємось … (дзвіночки)
8.  Робота в групах
Вправа «Усне малювання»
Кожна група отримує завдання: описати дзвіночки в різних стилях.
1 група – у художньому;
2 група – у науковому;
3 група – у публіцистичному.
Діти отримують картки, на яких написані ключові слова, за допомогою яких вони зможуть описати квітку.

Картка №1. Синьоокі лісові дзвіночки; співають прекрасну й радісну пісню весни; тендітне високе стебло; тягнуться до  сонця; невеликі квітки; дарують радість людям.
Картка №2. Рід трав’янистих рослин; сімейство дзвоникові; тонкі й сильно гіллясті стебла; квітки широкі, дзвіночкоподібні; іноді білі, а частіше яскраво-сині, фіолетові.
Картка №3. Квіти, які починають цвісти влітку; мають форму дзвіночків; синього кольору; виведено сотні різновидів цієї квітки; зустрічаються на луках, у лісах, у дібровах.
Прослуховування вірша П. Тичини «Хор лісових дзвіночків»
9. Бесіда з учнями.
 - Чи є у вірші опис квіток?
 - Які асоціації викликає  у вас повтор у кінці першої строфи: «День! День!»?
- Про що ж співають ці ніжні квіти?
- А з чим  асоціюються у вас повтори: «Тінь! Тінь!»?
- Чим вірш П. Тичини «Хор лісових дзвіночків» схожий на пісню?
- Які почуття, настрій викликає вірш у читачів?
10. Висновок учителя.
 - Кожний рядок поезії передає велику любов поета до природи, його захоплення нею. Дзвіночки, ніби люди, закохані у велич і розмаїття природи, виявляють радість, любов, доброту, щедрість, привітність.
Пояснення вчителя.
 - Повторення слів «день, день», «тінь, тінь», а також звуків «с», «дз», «д», «т» створюють враження дзеленчання дзвіночка.
11. Творче завдання «Проба пера»
-         Діти, а зараз я пропоную вам створити казковий квітник із ваших самостійно складених малюнків.
(Діти напередодні уроку отримали завдання намалювати малюнок квітки).
А може хто склав вірші про квіти?
12. Опрацювання вірша «Сонце і дим»
1) Слухання вірша.
- Від чийого імені ведеться розповідь? Від імені автора
2) Словникова робота.
3) Повторне читання учнями мовчки.
4) Аналіз вірша і вибіркове читання.
- Яким видалося місто поету?
- А яким дим? Прочитайте.
- Прочитайте опис саду.
- Які кольори створюють незвичайність побаченого?
Гра «Дочитай речення»
ІХ. Підсумок уроку
        «Мікрофон»
-         Я переконався, що П. Тичина …
-         Мені сподобався вірш «Хор лісових дзвіночків», тому що…
-         На сьогоднішньому уроці мені сподобалося…
-         а не сподобалося...
- Про кого говорили на уроці?
- Які твори читали на уроці?
Х. Домашнє завдання.
Виразно читати вірші Павла Тичини. Уміти  розказати  основні  події  з  життя  поета.
Джерело: https://vseosvita.ua/library/urok-literaturnogo-citanna-4-klas-zitta-i-tvorcist-pavla-ticini-pavlo-ticina-de-ne-glan-koloski-urivok-iz-virsa-de-topola-roste-hor-lisovih-dzvinockiv-114074.html



Немає коментарів:

Дописати коментар

Примітка: лише член цього блогу може опублікувати коментар.